Nowoczesne technologie dają nam ogromne możliwości do prowadzenia atrakcyjnych i wartościowych zajęć. Tutaj przedstawiam materiały, które pomogą nauczycielom w pracy (nie tylko zdalnej), które sama przetestowałam. Pokazuję nie tylko czego użyć, ale jak wykorzystać to w praktyce.

TOP 6 – Co zamiast tradycyjnej kartkówki z lektury?

To temat bliski mojemu sercu, ponieważ jestem przekonana, że kartkówką zawierającą pytania szczegółowe odnośnie treści lektury możemy skutecznie zabić w uczniu chęć czytania. W filmie proponuję kilka innych rozwiązań, które sprawiają, że i tak będziemy wiedzieli, kto rzeczywiście pochylił się nad książką, ale wszystko odbędzie się w bezpiecznej atmosferze. Moje propozycje: Ikony, kartkówa odwrócona, gadżetowo, karta relacji, kula śnieżna i teleturniej. A jakie są Wasze pomysły?

Top 5 – aplikacje, które gwarantują efekt WOW

Lista programów jest w pełni subiektywna. Myślę, że za jakiś czas zupełnie inne zajmą miejsce na podium w moim prywatnym rankingu. Tutaj pokazuję te, które są niezwykle proste w obsłudze, a uzyskane dzięki nim efekty przykuwają uwagę. Nie namawiam jednak do tego, by każdą lekcję obudowywać takimi dodatkami, ponieważ uczniom niezwykle szybko powszednieją. Jeśli będziecie używać ich rozsądnie – efekt WOW murowany!

MS Teams – jak dobrze rozpocząć lekcję (nie tylko polskiego)

Instrukcja jak krok po kroku sprawić, by lekcja online stała się faktem. Jak sprawić, by to nauczyciel był szefem na swojej lekcji, ale tak, by uczeń też mógł wykonywać określone działania. MS Teams jest narzędziem, które idealnie odpowiada na potrzeby współczesnej edukacji, dlatego wszelkich sceptyków zachęcam do zgłębienia tematu.

One Note w życiu polonisty – narzędzie marzeń

Zanim zaczęłam prowadzić lekcje polskiego online, dogłębnie zbadałam możliwości i próbowałam wszelkich podsyłanych mi aplikacji. Myślę, że mogły być tego setki. Stwierdziłam, że takie rozdrobnienie nie ma sensu, bo skupiam się na tym „jak?” a nie „co?” i umyka mi przez to treść. Wtedy poznałam możliwości One Note i to była miłość od pierwszego wejrzenia. Co nam daje? Porządek! Nic nie ginie, wszystko jest pod ręką i uczeń może skorzystać z niego w dowolnym momencie. Absolutny numer 1 w mojej pracy! W filmie pokazuję jak go ugryźć, by się nie sparzyć.

One Note – jak przy użyciu tego narzędzia pracować z uczniami w grupach

Jeśli po obejrzeniu filmu o One Note poczuliście niedosyt, zapraszam do zapoznania się z treścią tego materiału. W przejrzysty sposób pokazuję, jak korzystać z tzw. Obszaru współpracy tak, by móc w czasie lekcji podzielić uczniów na grupy i na bieżąco obserwować ich postępy.

One Note – w jaki sposób przygotować sprawdzian z polskiego

Kolejna rzadziej używana funkcja tego narzędzia. Nie każdy wie, że możemy uczniom ograniczyć w nim czas edycji, co umożliwia przeprowadzenie sprawdzianu. Ja wykorzystuję tę funkcję do rozpisywania uczniów, do prac klasowych. Dla mnie najwygodniejszą formą poprawiania takich prac jest kolorowanie ich, komentowanie, strzałki, podkreślenia i duuuużo miejsca na pozostawienie informacji zwrotnej. Co więcej – możemy zostawić uczniowi informację zwrotną głosową, a to za sprawą dwóch kliknięć myszą.

Wkrótce kolejne 🙂