(Nowe notatki znajdziesz w sklepie: https://sklep.polonistka.net/Balladyna_karta_pracy_omowienie_streszczenie.html)
Współczesnemu uczniowi (ale i często nauczycielowi) trudno jest docenić bogactwo językowe tego utworu. Metafory, i wyszukane porównania obleczone stosem epitetów często nas nużą zamiast zachwycać. Najczęściej doceniamy to, że autor zadbał o to, by zindywidualizować język postaci. Nikt nie ma przecież problemu by po paru wersach odróżnić tkliwego Filona od prostego Grabca. Co zrobić jednak, by mimo bariery językowej, uczniowie zdecydowali się przeczytać tekst?
Na początku warto rozdać dzieciom kartę relacji bohaterów. Dzięki niej od początku będą oswajali się z imionami postaci, a z czasem wypełnią zależności pomiędzy nimi. Taka notatka świetnie przydaje się tuż przed egzaminem do odkurzenia zapomnianych informacji. I tu: możemy podać gotowca, możemy tworzyć z uczniami.
Tym razem także można zaproponować karty do czytania ze zrozumieniem. Każdy uczeń dostaje pięć arkuszy (jedna karta to jeden akt) i wypełnia je w czasie czytania w domu. W sytuacji, gdy pojawiają się niezrozumiałe treści, może na bieżąco wyjaśniać z nauczycielem wątpliwości.
Bardzo szybko uczniowie orientują się, że „Balladyna” to naprawdę całkiem niezły thriller, a postać głównej bohaterki to nie tyle femme fatale, co osoba z bardzo złożoną osobowością, która z każdą zbrodnią się zmienia. Świetnym pomysłem jest stworzenie listów gończych za morderczynią. Jaki jest cel? Uczeń bezwiednie stworzy nam niemal kompletną charakterystykę postaci. Sami zobaczcie:
Jeśli takie podejście nam nie odpowiada, możemy zaproponować uczniom charakterystykę porównawczą sióstr. Ważne, by uczniowie posługiwali się fragmentami tekstu, nie tylko swoją pamięcią.
Warto też sięgnąć po utwór Renaty Przemyk – drukujemy teksty i na nich nanosimy odniesienia do tekstu oryginalnego. Teledysk robi ogromne wrażenie na uczniach.